Jak rozprawić się z trudnym dzieciństwem - 6 kroków

Jak rozprawić się z trudnym dzieciństwem - 6 kroków

Jak rozprawić się z trudnym dzieciństwem - 6 kroków
autorem artykułu jest Jolanta Gajda

Zapraszam CiÄ™ do kolejnego odcinka programu z cyklu „Jak wychować szczęśliwego czÅ‚owieka”. PowiedzieliÅ›my sobie ostatnio, co zrobić, gdy przykre doÅ›wiadczenia z dzieciÅ„stwa utrudniajÄ… Ci osiÄ…gniÄ™cie czegokolwiek w dorosÅ‚ym życiu. Gdy wydaje Ci siÄ™, że nie potrafisz być dobrym rodzicem, bo nie masz dobrych wzorców. ZakÅ‚adam, że podjÄ…Å‚eÅ› mÄ™skÄ… decyzjÄ™, że coÅ› z tym wszystkim zrobisz i nie bÄ™dziesz dalej biernie poddawaÅ‚ siÄ™ negatywnym wpÅ‚ywom z przeszÅ‚oÅ›ci. DziÅ› poznasz 6 podstawowych kroków, jakie sÄ… niezbÄ™dne, by to rozprawienie siÄ™ z tzw. trudnym dzieciÅ„stwem byÅ‚o skuteczne i trwaÅ‚e. 6 kroków, które pozwolÄ… Ci być dobrym rodzicem, dobrym partnerem, szczęśliwym czÅ‚owiekiem.

1. przyznaj sam przed sobą, że problem istnieje.

Nie mów – tata mnie biÅ‚, ale wyrosÅ‚em na porzÄ…dnego czÅ‚owieka.
Nie mów – mama nie okazywaÅ‚a mi czuÅ‚oÅ›ci, ale tak naprawdÄ™ to mnie kochaÅ‚a.

Nie usprawiedliwiaj swoich rodziców i nie umniejszaj problemu. Po prostu przyznaj ze spokojem, że problem istnieje. Oszukiwanie samego siebie nic nie daje, upychanie złych wspomnień gdzieś w najdalsze zakamarki świadomości może się skończyć tym, że ujawnią się one w najbardziej nieoczekiwanym i niepożądanym momencie.

Uwolnienie siÄ™ od wpÅ‚ywów trudnego dzieciÅ„stwa to tak jak wyjÅ›cie z uzależnienia. Alkoholik, żeby w ogóle miaÅ‚ szansÄ™ wyzwolić siÄ™ z naÅ‚ogu, musi przyznać otwarcie, że jest alkoholikiem. Podobnie Ty, jeÅ›li sÄ… wspomnienia, które gdzieÅ› tam CiÄ™ gryzÄ… i nie pozwalajÄ… Ci dziÅ› w peÅ‚ni rozwinąć skrzydeÅ‚, powinieneÅ› przyznać przed sobÄ… – Tak, mam problem. Nie zapomnij jeszcze dodać – ale go rozwiążę :).

2. postaraj się zrozumieć swoich rodziców

Nie musisz ich usprawiedliwiać, ale warto dowiedzieć się, co tam w nich głębiej siedzi. Gdy poznasz ich dzieciństwo, dowiesz się, jakie były ich życiowe przeżycia czy doświadczenia, pozwoli Ci to lepiej zrozumieć, dlaczego tak postępowali, a nie inaczej. Mogę się założyć, że skoro nie potrafili Tobie okazać miłości we właściwy sposób, to ich własne dzieciństwo też kryje w sobie wiele mrocznych i bolesnych tajemnic. Gdy poznasz lepiej ich przeszłość, poznasz i zrozumiesz przyczyny ich błędów, łatwiejszy będzie krok kolejny.

3. wybacz rodzicom

JeÅ›li nie wybaczysz swoim rodzicom, sam nigdy nie bÄ™dziesz dobrym rodzicem. PowtórzÄ™, bo to bardzo ważne – nie bÄ™dziesz dobrym rodzicem, jeÅ›li nie wybaczysz swoim rodzicom ewentualnych krzywd, które Tobie wyrzÄ…dzili. Wybaczyć, to nie znaczy usprawiedliwić, tylko uwolnić siÄ™ od negatywnych emocji z tym zwiÄ…zanych – żalu, smutku, zÅ‚oÅ›ci, rozgoryczenia czy nienawiÅ›ci. I nie ma znaczenia, czy Twoi rodzice jeszcze żyjÄ…, czy nie. Czy utrzymujesz z nimi kontakty, czy też nie. Wybaczasz nie po to, żeby im zrobić przyjemność, tylko po to, by te zÅ‚e, negatywne emocje, które gdzieÅ› tam w Tobie siÄ™ kryjÄ…, nie odbieraÅ‚y Ci energii. Pozytywnej energii, tak bardzo Ci potrzebnej do budowania wÅ‚asnego życia.

4. zastanów się, jakim chcesz być partnerem, rodzicem, człowiekiem

Budując swoje własne, nowe życie, musisz wiedzieć, czego tak naprawdę chcesz. W jakim kierunku zmierzasz. Jako rodzic, musisz wiedzieć dokładnie, jakie cele chcesz osiągnąć, wychowując swoje dzieci, a potem nauczyć się metod, które pozwolą Ci te cele osiągnąć. Pamiętać jednak należy, że ten wzorzec, który sobie wymyślisz jako swój cel, to jest pewien ideał. Nie wyznaczasz go po to, by po pierwszym lepszym błędzie, jaki popełnisz, rozpaczać, że jesteś do niczego. Ten wzorzec ma tylko stanowić dla Ciebie drogowskaz, światełko, które będzie wyznaczać kurs Twojego życia. Pamiętaj tylko, by nie tracić go z oczu.

5. zrób przeglÄ…d wÅ‚asnej „walizeczki”

To jest to, o czym mówiÅ‚am w poprzednim odcinku. Zastanów siÄ™, jakie masz atuty i jak je możesz wykorzystać. Jakie masz sÅ‚aboÅ›ci i jak nad nimi popracować. Czasami nawet okazuje siÄ™, że niektóre sÅ‚aboÅ›ci mogÄ… siÄ™ stać Twoimi atutami. Musisz po prostu siebie lepiej poznać, trochÄ™ wejrzeć w siebie, sprawdzić, jakimi dysponujesz zasobami. JeÅ›li nie umiesz siebie obiektywnie ocenić, wytęż trochÄ™ pamięć i przypomnij sobie, za co CiÄ™ kiedyÅ› pochwalono – w szkole, w pracy, wÅ›ród przyjaciół. To bÄ™dÄ… takie maÅ‚e cenne diamenty, które trzeba bÄ™dzie zacząć szlifować, żeby cieszyć siÄ™ ich peÅ‚nym blaskiem w przyszÅ‚oÅ›ci.

6. pracuj nad sobÄ… i rozwijaj siÄ™

To jest krok ostatni, ale i najtrudniejszy. JednoczeÅ›nie przynoszÄ…cy najwiÄ™cej satysfakcji. Codzienna praca nad sobÄ…, nad swoim sposobem myÅ›lenia, nad swoimi postawami, nawykami. Nie bÄ™dÄ™ CiÄ™ czarować – to jest mozolna, ciężka harówka – szczególnie na poczÄ…tku. Potem, gdy stopniowo wypracowujesz różne dobre nawyki i postawy, jest coraz Å‚atwiej. Jedno jest pewne - warto podjąć ten wysiÅ‚ek. Fajnie jest potem spojrzeć wstecz i powiedzieć sobie – niesamowite, jak bardzo siÄ™ zmieniÅ‚em/am.


ChciaÅ‚abym, żebyÅ› wiedziaÅ‚ jedno. Bez wzglÄ™du na to, jakie sÄ… Twoje wspomnienia z dzieciÅ„stwa i co przeżyÅ‚eÅ› jako dziecko - możesz być wspaniaÅ‚ym rodzicem dla swoich dzieci. A to, czy nim bÄ™dziesz – zależy tylko od Ciebie.

Artykuł stanowi zapis wykładu video przeprowadzonego dla Osiagacz.TV.


--
Jolanta Gajda, SuperKid.pl, "ABC MÄ…drego Rodzica", "Inteligencja Twojego Dziecka"

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Gry online
Widok z Wzgórza Tibidabo w Barcelonie.
Osprzęt do wózka widłowego - jaki, kiedy, dlaczego ?
Szanuj tych co szanujÄ… ciebie
Wurstelprater - najstarszy lunapark na świecie.