SQ3R - POWTÓRZ

SQ3R - POWTÓRZ

SQ3R - POWTÓRZ
autorem artykułu jest Paweł Sygnowski

Praca z tekstem nie kończy się z momentem jego przeczytania. Dlaczego? Po prostu, po przeczytaniu tekstu już w ciągu pierwszych kilku minut zapomnisz większość z tego, o czym właśnie czytałeś. Jest to najzupełniej normalne zjawisko, które doświadczyłeś z pewnością już nie jednokrotnie.

Czy można w jakiś sposób temu zapobiec? Tak. Rozwiązaniem jest utworzenie jakiegoś mentalnego połączenia pomiędzy informacją zamieszczoną w tekście, a np. jego praktycznych wymiarem. Można to osiągnąć m.in. poprzez przypominanie sobie przeczytanych informacji.

Technik przypominania jest sporo i większość osób kojarzy nią nie z tym, co trzeba. Ja polecam, aby stosować sobie przypominanie w postaci streszczania własnymi słowami tekstu, który czytamy. Raz, że dzięki temu lepiej zrozumiemy dany tekst. Dwa: skoro lepiej zrozumiemy, to i lepiej zapamiętamy. Trzy: mamy naturalne przerwy w czasie lektury, co nam na pewno nie zaszkodzi, no i cztery: poprzez taką formę powtórzenia stopień zapamiętania ulegnie jeszcze większemu wzrostowi.

Czy osiÄ…gnÄ…Å‚byÅ› podobny stopieÅ„ zapamiÄ™tania poprzez ponowne przeczytane tekstu? Może tak, może nie – to sprawa dyskusyjna, ale zauważ, ile czasu musiaÅ‚byÅ› poÅ›wiÄ™cić na tÄ… ponownÄ… lekturÄ™? A ile czasu zajmie Ci powtarzanie w trakcie samego czytania? Zdecydowanie, zdecydowanie mniej.

Jak często stosować powtarzania w takiej formie? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji oraz czytanego tekstu. Jeśli jest on strasznie trudny, skomplikowany, to warto to robić nawet i po każdym zdaniu. Jeśli tekst jest w miarę zrozumiały, to po każdym akapicie. A w większości przypadków, wystarczy streszczanie treści rozdziałów lub poszczególnych podrozdziałów.

W czasie robienia powtórek nie ograniczaj się do samego słowa mówionego. Jest to również świetny moment na robienie notatek. O potrzebie i sposobie robienia notatek, odsyłam do stosownego tekstu:

Szybkie notowanie za pomocą Map Myśli.

Źródło: Rowntree, D. Sztuka studiowania. Zysk i S-ka, Poznań 2001.

CiÄ…g dalszy nastÄ…pi.

--
Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta z prędkością zaledwie 200 słów na minutę? Możesz to sprawdzić... i zmienić!

Jak sprawnie czytać różne rodzaje tekstów i kilkukrotnie zwiększyć prędkość czytania?

--
Paweł Sygnowski - autor profesjonalnych rozwiązań edukacyjnych
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Gry online
Widok z Wzgórza Tibidabo w Barcelonie.
Osprzęt do wózka widłowego - jaki, kiedy, dlaczego ?
Szanuj tych co szanujÄ… ciebie
Wurstelprater - najstarszy lunapark na świecie.